→ KEZDŐLAP ← : Koronázási Hétvége a Gödöllői Királyi Kastélyban |
Koronázási Hétvége a Gödöllői Királyi Kastélyban
- a szerk. - 2009.05.23. 22:38
2009. június 5-6-7.
A Gödöllői Királyi Kastélyban ismét egész hétvégés programmal emlékeznek meg az 1867-es koronázásról.
Külön érdekesség, hogy az előző évben a kastély egy kiállítás-sorozatot indított Titánia lovagjai címmel, melynek idei szereplője gróf Andrássy Gyula lesz.
A róla készült tárlatot 2009. június 5-től szeptember 27-ig tekinthetik meg az érdeklődők.
Részletes program a kastély honlapján:
(Klikk a képre!)
A koronázásról - 1867. június 8.
(Részletek a Rubicon magazin 2007/2. számából)
Az osztrák-magyar kiegyezést 1867 első hónapjaiban ütötték nyélbe. Magyarország egyenrangú partnere lett Ausztiának. De még hátra volt a koronázás.
A magyar hagyomány szerint az uralkodó csak attól a perctől kezdve legális, hogy a fejére tették Szent István koronáját.
Korábban az esztergomi érsek és a nádor helyezte a király fejére a koronát. A hercegprímási széket ebben az évben Simor János töltötte be - de éppen nem volt nádor. Viszont volt miniszterelnök, akit úgy is lehetett tekinteni, hogy bizonyos szempontból a nádor funkcióját látja el, közvetít a király és az ország között - ez a miniszterelnök éppen Andrássy Gyula volt.
A koronázási ceremóniára a budai Nagyboldogasszony-templomban került sor, amely akkor még jóval szerényebb külsejű volt, mint ma. A koronázás után a királynak koronával a fején fel kellett lovagolnia a koronázási dombra, és ott a négy égtáj felé négy kardvágást tennie, annak jeléül, hogy bárhonnan jövő támadással szemben megvédi országát. A koronázási dombot a mai Roosevelt téren építeték fel.
Szentimentális korszak volt, a most már teljes ország minden egyes vármegyéje küldött a maga földjéből, hogy a domb az egész országot képviselje. A koronázási mise zenéjét Liszt Ferenc komponálta, ő volt az adott pillanatban a leghíresebb magyar zeneszerző.
Ferenc József megkoronázása után a koronát néhány percre a királyné vállára helyezték, ez volt az ő megkoronázása.
A magyar hagyományokhoz tartozott, hogy az ország koronázási ajándékot nyújtott át a királynak. Ekkor ez már kerek pénzösszeget jelentett, az adott esetben 100 000 forintot. Majd Erzsébet királyné legnagyobb örömére a gödöllői Grassalkovich-kastélyt (ma Gödöllői Királyi Kastély) is megkapták használatra.
|